Share |
Mænds selvværd daler når de bliver testet gode til at løse "kvindeopgaver” Tip en ven

En tysk forskergruppe har fundet frem til, at mænd oplever en følelse af nederlag, når de bliver testet gode til at løse "typiske kvindeopgaver”

 

aaa
Et nederlag er ikke rart: Hvis man forsøger at løse et problem eller yde en god præstation, og det mislykkes, kan følelsen af fiasko gøre en person flov, skamfuld og endda nedtrykt. Men sådan er det ikke altid. Det skriver Videnskab.dk

En tysk forskergruppe fra universitetet i Mannheim har påvist, at mennesker under visse omstændigheder faktisk kan blive glade for at få fiasko og endda opleve et løft i selvværdet efter en fiasko. Blandet andet viser det sig, at mænd får et løft i selvværdet, hvis de testes ”dårlige” til at løse typiske kvindeopgaver.

Mandens positive følelse ved nederlaget skyldes, at han får bekræftet og forstærket sin identifikation med sin egen gruppe: Han føler sig kort sagt som en rigtig mand! Derfor er det ifølge forskerne måske ikke så underligt, at det ligefrem kan føles rart og styrke mandens selvværd, at han er dårlig til ”kvindeting”.

Fup-test skulle undersøge kvinder og mænd
De tyske forskere tog i deres forskning afsæt i en hypotese om, at mænd ofte generelt føler sig som det overlegne køn i forhold til kvinder :-O

I undersøgelsen blev en stor gruppe mænd sat til at løse en opgave. På forhånd fik de enten at vide, at mænd gennemgående var særligt dygtige til den pågældende type af opgaver, eller de fik at vide, at kvinder normalt er bedre end mænd til at løse opgaven. Det drejede sig om noget, der af forskerholdet blev kaldt en "ny kreativ intelligenstest", hvor forsøgspersonen skulle løse en række forskelligartede opgaver i et lille hæfte.

Efter at have afleveret det udfyldte hæfte, fik forsøgspersonen dels at vide, hvor mange point han selv havde fået, (en oplysning, som var ren fup og uden sammenhæng med personens faktiske præstationer i testen), og dels hvor mange point en stor gruppe af både mænd og kvinder havde opnået i gennemsnit.

Hvis en af de mandlige forsøgspersoner fik at vide, at den gennemsnitlige præstation ved den pågældende opgave var 80 point, men at han selv kun havde fået 65, kunne man altså tale om, at vedkommende havde oplevet en vis fiasko ved opgaverne.

Mænd fik det dårligt af at være gode til kvindeting
Da man kort efter testede mændenes humør og selvværd med et lille spørgeskema, som også var benyttet forud for opgaven, viste det sig, at de mænd, der havde fået at vide, at de var dårlige til at løse en typisk "kvindeopgave" (som kvinder var meget bedre til end mænd), havde fået et løft i både humør og selvværd, når de havde haft 'fiasko'.

Kun de mænd, der forud havde fået at vide, at det normalt var mænd, der klarede sig bedst ved denne type opgaver, viste den forventede nedgang i humør og selvværd efter "nederlaget"!

For de forsøgspersoner, der fik at vide, at de havde haft "succes" i opgaven, fordi deres score havde været 95 og altså meget bedre end det normale, så man det omvendte:

Her var der et direkte fald i humøret og selvtilliden hos de, der troede, at det normalt var kvinder, der var bedst til den pågældende type opgaver, mens humøret naturligvis var allerhøjst hos de mænd, der både havde succes og som troede, at det var en opgave, der typisk blev klaret bedst af mænd.

For de mænd, der havde fået at vide at opgaven var en 'kvindeopgave', var humøret altså efterfølgende meget bedre hos de, der havde haft fiasko, altså klaret sig dårligt, end hos de der havde haft succes.

Da man efterfølgende gentog helt det samme eksperiment med kvinder, fandt man ikke tilsvarende resultater. Her blev humøret godt efter succes og dårligt efter fiasko, stort set uafhængigt af om kvinden havde fået oplyst, at det var en opgave, hvor mænd eller kvinder klarede sig bedst.

Kilde: Videnskab.dk

 

PowerMagazinet

Få inspiration og tips til at styrke din indre power og gennemslagskraft!



 

powerkvinder_tip-en-ven

Find os på Facebook

Godteposen

 

 

 

 

 

 

 

 

Relaterede artikler

Ingen...